Görüntü Biçimleri Hile Sayfası – JPEG, TIFFS, GIF, PNG ve BMP’ler hakkında bilmeniz gereken her şey

Tüm görüntü formatları eşit oluşturulmaz. Hepsinin farklı kullanımları ve farklı özellikleri vardır. Bu kullanışlı hile sayfasıyla web kullanımı, baskı, sosyal platformlar, logolar ve daha fazlası için hangi görüntü formatının kullanılacağını tam olarak bilin.


Görüntü Biçimleri Mega Hile Sayfası

Bu resmi sitenizde paylaşın!

JPEG ve PNG ve GIF – Fark Nedir?

Web’de bir PC’de geziniyor olun, bir tablette kaydırıyor veya bir dergi üzerinden geziniyor olun, tek bir evrensel ortaklık vardır – yüksek kaliteli görüntüler.

Teknoloji geliştikçe, günlük olarak okuduğumuz ve taradığımız grafikler sürekli olarak keskinleşti. Bu son kullanıcı için yeterince kolay görünse de, rutin olarak görüntülerle çalışan herkes aslında ne kadar karmaşık olabileceğini bilir.

Grafiklerle çalışmaya yeni başlamış olsanız bile, resimler için çok sayıda dosya biçimi bulunduğunun farkında olabilirsiniz. Bitmap ve TIFF gibi daha eski standartlar, temel olarak bilgisayar grafiklerinin başlangıcından beri var olmuştur. Daha yeni formatlar – örneğin GIFV ve SVG – dünyadaki nişlerini yavaş yavaş oyuyor.

Düzinelerce farklı format olsa da, bugün en yaygın üç türe bakacağız. Bunlar GIF, JPEG ve PNG’dir. Web veya baskı kullanımı için resimlerle çalışıyor olun, bunlar karşılaşacağınız en yaygın dosya biçimleridir. Muhtemelen bunları duymuşsunuzdur, ancak teknik farklılıkların ne olduğu veya hangisinin kullanılacağını nasıl bilebilirsiniz hakkında net bir kavrayışınız yoktur. Bununla birlikte, biçimlere ve ne zaman kullanılacağına bakalım.

GIF

Üçünün en büyüğü olan GIF görüntüleri 1980’lerin sonlarından beri var. Sıkıştırma formatı kayıpsızdır, yani dosyayı tekrar tekrar kaydedebilirsiniz ve kalite düşmez. GIF dosyası, kaliteden ödün vermeden sıkıştırılmamış bir görüntüden önemli ölçüde daha az yer kapladığı için bunlar standardın güçlü avantajlarıdır..

Bunlar büyük özellikler olsa da, GIF standardının büyük bir dezavantajı var: Sadece 256 rengi destekliyor. Bu GIF’i logolar veya basit çizimler gibi temel görüntüler için en uygun format yapar. GIF olarak kaydedilen bir fotoğrafta renk derinliği ve gölgeleme kaybı yaşanır.

Yine de, GIF’in formatın uzun süre dayanmasına yardımcı olan başka bir yönü daha var. GIF animasyonu destekler. Bu, aksi takdirde olmayacağı birkaç senaryoda kullanım için idealdir. Spor blogları ve web siteleri, vurgulamak için GIF görüntülerini kullanmaya başladı. Bir videodan farklı olarak, GIF doğrudan mobil tarayıcıda oynatılabilir ve yazarların yazıda referans gösterilen klipleri göstermek için kullanmasına izin verir. Aynı kullanım durumu, fikirleri göstermek için GIF kullanan nasıl yapılır sayfaları gibi web’in diğer alanları için de geçerlidir.

İçin en iyisi: Görüntü kalitesinin yüksek öncelikli olmadığı logolar, basit grafikler, animasyonlar ve video klipler.
Şunlardan kaçının: Büyük bir renk paleti gerektiren fotoğrafları, basılı belgeleri veya grafikleri kaydetme.

JPEG

JPEG formatı dijital fotoğrafçılıkla neredeyse eş anlamlıdır. Neredeyse tüm modern kameralar bunu varsayılan bir ayar olarak sunar. Bu, standardın temel olarak sınırsız bir renk paleti olanı sunduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Sıkıştırma algoritmaları, kullanabileceğiniz renkleri sınırlamadan bir GIF dosyasının ürettiğinden daha küçük olan dosya boyutunu korur. JPEG kayıplı sıkıştırma kullandığından görüntünün toplam kalitesi düşer. Bu kulağa hoş gelebilir, ancak dosyanın yaratıcısı doğru ayarları kullandığı sürece sorun olması nadirdir.

Tüm bunlar harika gibi görünse de, JPEG’de bazı zayıflıklar var. Kullanılan sıkıştırma algoritması nedeniyle, metin ve temel grafikler JPEG olarak kaydedildiğinde bir tür bulanıklık geliştirir. Renk paletinin geniş olması ve kalite kaybının algılanamayacağı fotoğraflar için muazzam bir seçenektir. Bununla birlikte, sıkıştırma yönü, daha basit görüntüler için ideal bir biçim olmadığı anlamına gelir.

JPEG kullanarak biraz öğrenme eğrisi de olabilir. Standart, kullanıcının resim kalitesinin dosya boyutuna oranını ayarlamasına izin verir. Çoğu insan için bu deneme yanılma ile sonuçlanır. Değişen renk karmaşıklığına sahip fotoğrafları farklı kalite düzeylerinde kaydederek oynarsanız, yakında güvenli sıkıştırma aralığı için bir his geliştireceksiniz..

İçin en iyisi: Degradeleri veya diğer geniş renk aralıklarını içeren fotoğraflar ve grafikler.
Şunlardan kaçının: Logolar ve çizgi çizimleri.

PNG

Burada tartıştığımız görüntü formatlarının en küçüğü olan PNG standardı biraz karışık bir çanta. Her zaman kullanacağınız bir biçim değildir, ancak kullanımları vardır. Aslında formatın iki çeşidi vardır: PNG-8, dizine alınmış bir renk paletinde kayıpsız sıkıştırma sağlarken, PNG-24, JPEG’de bulacağınız binlerce renk için aynı destekle kayıpsız sıkıştırma sunar..

PNG-8, GIF standardının daha modern bir sürümü gibi davranır. Kayıpsız biçimi ve renk paleti, bir GIF’te bulunanlarla eşleşir. Bununla birlikte, PNG-8 görüntüsü aynı verilere sahip bir GIF’ten daha küçük bir dosyayla sonuçlanır. Yüzlerce görüntü ile çalışıyorsanız veya yüksek trafikli bir web sitesi oluşturuyorsanız bu yararlıdır. Bir dosyaya birkaç kilobayt kaydetmek ciddi değildir, ancak bu senaryolarda toplanır. PNG-8 ayrıca şeffaflık için bir GIF dosyasından daha iyi destek sunar.

Tersine, PNG-24 bir çeşit yüksek kaliteli görüntü formatı olarak çalışır. Kalite kayıpsız ve renk paleti, JPEG’de mevcut olan kadar geniş. Ancak bu, dosyanın boyutuna bir maliyet getirmektedir. Bir PNG-24 dosyası, aynı bilgilere sahip bir JPEG dosyasının birden çok katı olabilir. Çoğu durumda, JPEG dosyalarının kalitesi çok az azaldığı için dosya boyutundaki artışa değmez. PNG-24 biçiminin anlamlı olacağı en yaygın kullanım örneği, sonuçta yazdırılacak malzemelerle çalışıyorsanız.

PNG-24’ün bir tane daha kovanı var ve bu görüntülerdeki şeffaflığı destekliyor. En iyi görüntü kalitesinin yanı sıra şeffaflığa da ihtiyaç duyacağınız bir ortamda çalışıyorsanız, PNG-24 muhtemelen bununla sonuçlanacaktır. Aksi takdirde, çoğu durumda JPEG’e başvurursunuz.

En iyisi: (PNG-8) Bir GIF’i başka şekilde kullanabileceğiniz ancak canlandırmak için ihtiyaç duymadığınız veya bir GIF’ten daha iyi şeffaflık işlevine ihtiyacınız olduğunda durumlar.
Şunlardan kaçının: (PNG-8) Animasyon gerektiren veya dosya boyutlarının en aza indirilmesi gereken her şey.

En iyisi: (PNG-24) Nihayetinde yazdırma yolunu çizecek yüksek çözünürlüklü veya yüksek kontrastlı görüntüler veya saydamlık gerektiren web kullanımı için benzer görüntüler.
Şunlardan kaçının: (PNG-24) Web’de barındırılacak fotoğraflar.

Sonuç

Umarım bu makale, mevcut çeşitli görüntü formatları hakkında sahip olabileceğiniz karışıklığın bazılarını belirsizleştirmeye çalışmıştır. Yalnızca mevcut olanların yüzeyini çizmiş olsak da, artık en yaygın görüntü türlerini ve bunları ne zaman kullanacağınızı iyi biliyor olmalısınız. Konu hakkında bu kadar iyi bir kavrayışa sahip olmak çoğu durumda yeterli olacaktır, ancak yine de mümkün olduğunda daha fazla bilgi edinmek isteyeceksiniz..

Çalışmak istediğiniz biçimi seçmenin büyük bir kısmı kendi tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Aynı görüntü üzerinde birkaç farklı formatı denemekten korkmayın. Yeterli zaman ve pratikle, doğru formatı seçmenin neredeyse otomatik bir süreç haline geldiğini göreceksiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map